Jaki hosting wybrać i gdzie kupić domenę?

Zastanawiasz się jaki hosting wybrać? Od początku tego millenium zajmuję się tworzeniem stron internetowych, dzięki czemu miałem okazję doświadczyć i przetestować wiele usług hostingowych zarówno jako klient, jak i jako informatyk obsługujący hostingi moich klientów. Pozwól, że przedstawię Ci firmy, z których ja korzystam i polecam każdemu, kto o polecenie pyta.

TL;DR: Polecam hosting kupić w dhosting* albo ewentualnie w SeoHost, a domenę w domeny.tv*.

Jaki hosting wybrać?

dhosting

Do większości zastosowań (strony firmowe, obsługa poczty, proste systemy zarządzania i niewielkie portale) świetnie sprawdzi się hosting z elastycznym skalowaniem. Elastyczne skalowanie oznacza, że nie musisz się przejmować zasobami (pamięć RAM, procesor, miejsce na dysku), ponieważ Twoje konto hostingowe dopasowuje się do Twoich potrzeb.

Na polskim rynku w tej sferze króluje dhosting*. Mają świetne wsparcie klienta, bezpłatnie przeprowadzą dla Ciebie migrację z innego hostingu, a jeśli na poprzednim hostingu miałeś jeszcze sporo miesięcy do końca okresu abonamentu, to bez problemu bezpłatnie przedłużą Twoje konto w dhosting o liczbę dni, jakie zostały Ci na poprzednim hostingu. Nie jest to najtańsza opcja na rynku, ale wg mnie w rozsądnej cenie.

W dhostingu otrzymujesz przejrzysty panel zarządzania (ich autorskie rozwiązanie), w którym wygodnie wykonasz konfigurację konta hostingowego, domen i skrzynek pocztowych.

Jedną z moich ulubionych funkcji tego panelu, jest możliwość utworzenia konta dla klienta, skonfigurowania go, a następnie przekazania z możliwością zachowania dostępu jako wsparcie techniczne. Klient otrzymuje wtedy e-mail z wiadomością o przekazaniu konta i możliwością określenia, czy chce pozostawić mi dostęp w ramach wsparcia i do jakich elementów systemu. To bardzo przydatna funkcja.

W swoim cenniku mają też opcję niskobudżetową, ale już bez elastycznego skalowania — wystarczająca dla mikrofirmy na 1-2 strony i kilka skrzynek.

Ten hosting świetnie sprawdzi się na również na małe projekty z wykorzystaniem Laravel. Przetestowałem na nim wiele aplikacji internetowych opartych na Laravel i sprawdza się znakomicie, bez kombinowania, jak to zazwyczaj bywa na innych hostingach współdzielonych.

Odpalisz na nim również WordPress dodatkowo wspierając jego szybkość bazą Redis. Dostępny jest również CloudFlare z poziomu panelu administracyjnego.

Sprawdź ofertę dhosting*
seohost retina

SeoHost jest jeszcze jednym dobrym hostingiem, który wspólnie z dhostingiem obejmuje podium wielu internetowych rankingów. Nie ma elastycznego skalowania, ale za to ma bardzo rozbudowaną ofertę pakietów hostingów współdzielonych i VPS, dzięki czemu możesz lepiej dostosować wybór w zależności od swoich potrzeb i budżetu.

Również ta firma ma bardzo dobre wsparcie klienta. Panel administracyjny to DirectAdmin, więc jeśli znasz to środowisko, to bez problemu się odnajdziesz.

SeoHost promuje się jako hosting dla specjalistów SEO, więc posiada wiele interesujących usprawnień istotnych dla tworzenia zaplecza SEO. Zdecydowanie warte rozważenia, jeśli zajmujesz się SEO.

Niestety nie testowałem tego hostingu dla Laravel, ale dla WordPress nada się znakomicie.

Sprawdź ofertę SeoHost

Gdzie kupić domenę?

W sumie — wszystko jedno. Gdziekolwiek kupisz domenę, możesz w jej ustawieniach zmienić, na jaki hosting ma wskazywać (tzw. delegacja domeny). Ceny są bardzo podobne u dostawców. Jeśli jednak posiadasz wiele różnych domen, warto wybrać najtańszy.

domeny.tv

Ja korzystam w tej kwestii z usług domeny.tv* głównie ze względu na szeroki wybór TLD (końcówek) i rozsądne ceny, które dodatkowo można obniżyć, przy większych ilościach, przechodząc na cennik hurtowy.

Mimo tak dużego wyboru końcówek domen sugeruję Ci wybierać te najbardziej podstawowe, czyli krajowe (np.: .pl, .de, .it, co.uk), globalne (np.: .com, .org, .net) albo regionalne (np.: .szczecin.pl, .wroclaw.pl). Końcówki nowe, nietypowe (np.: .click, .link, .pro, .studio) niestety mają ciężką sławę — dużo spamu jest z nich wysyłanego, dlatego wielu administratorów serwerów pocztowych ustawia regułę odejmującą punktację SpamAssasin za e-maile z takich domen. To znaczy, że Twoje e-maile mogą lądować w spamie tylko dlatego, że masz nietypową końcówkę domeny e-maila. Sam się o tym przekonałem wysyłając e-maile z domeny webartisan.pro.

Sprawdź ofertę domeny.tv*